Головне меню

муз. шкВиноградівська дитяча школа мистецтв

імені Бели Бартока

         (м. Виноградів, вул. Шевченка, 2, тел. (03143) 2-13-14)

      Офіційно музична школа у Виноградові розпочала свою роботу у 1946 році. Її першим директором став видатний диригент, хормейстер і педагог Михайло Андрійович Рощахівський.  У вересні 1932 року він приїхав до Севлюша (Виноградова) і працював в інтернаті з розумово відсталими дітьми. У травні 1936 року одружується з вихователькою дитячого садка Єлизаветою Пензель. Виростили і виховали двох синів – Бориса та Арсена. Молрощаходший викладає в Ужгородському державному музичному училищі імені Дезидерія Задора.

         Восени 1944 року визволення Закарпаття  дало йому нову можливість повернутися до улюбленої педагогічної роботи. Спочатку вчителює в початковій школі в Севлюші-Теплиці. З лютого 1945 року працює в Севлюшській торговельній академії. З 1 січня 1946 року його, як умілого фахівця культури і мистецтва, призначено директором Виноградівської дитячої музичної школи. Свою керівну  роботу розпочинає з двома викладачами та 22 учнями. Організовує перший дитячий хор. Одночасно повертає до життя оброблені раніше народні пісні та колядки «Защебетала ластувоченька на дворі», «Чи ви чули ту музику?», «Заходить сонечко за гори» та інші, які з нотами друкувалися ще в 1930-х роках на сторінках журналу «Пчілка».     Помер 30 листопада 1952 р. Похований на міському кладовищі. На надгробній плиті висічено напис: «Завжди любив те, що гарне і величне, і музика була серцем його».

         З 1948 року директором школи стає Юдіта Гейзівна Гергелі. З 1951 року колектив школи очолив Євген Степанович Гудак, який був директором впродовж 35 років. З 1988 року дитячою школою мистецтв керує Віктор Іванович Марушка.

       У 1991 році ДШМ присвоєно ім’я видатного угорського композитора і піаніста, музикознавця і педагога Бели Бартока, життя якого тісно пов’язане з Севлюшем (Виноградів до 1946 року). Тут він проживав у дитинстві (з 1889-1892 рр.), у приміщенні  колишнього Угочанського жупанату (нині міська угорськомовна школа №3) 1 травня 1892 р. 11-річний музикант  дав свій перший публічний концерт та виконав власний твір «Течія Дунаю».

        Етелла-ЧуприкПишається Виноградівська ДШМ ім. Б. Бартока своїми відомими випускниками – це заслужена артистка України, викладач Львівської консерваторії Етелла Чуприк, заслужена  артистка України, солістка хору «Кантус» Світлана Глеба, народний артист України Петро Матій, заслужений артист України Михайло Вігула.

         Зараз у ДШМ навчаються 415 учнів: 390 – основний контингент,  25 – учні Центру естетичного виховання. В школі працює декілька відділів: фортепіанний, струнно-смичковий, народних інструментів, духових інструментів, музично-теоретичних дисциплін, хореографічний, художній і театральний відділи. Теоретичні і практичні знання надають учням 51 викладач, 37 з яких мають вищу освіту.

          За рейтингом 2015 року із 64-х музичних шкіл Закарпатської області Виноградівська ДШМ ім. Б. Бартока є п’ятою.

         У квітні 2016 р. у міському будинку культури відбулись урочистості з нагоди 70-річчя з дня заснування дитячої школи мистецтв імені Бели Бартока.

         Слід зазначити, що  за 70 років існування  музичного закладу було п’ять переселень. Спочатку для занять було відведено приміщення у палаці Перені (вул. Копанська)  – тут була перша школа. Друге – у теперішній кредитній спілці «Едельвейс», (вул. Шевченка), затим – приміщення навпроти райвідділу міліції (вул. Миру), потім переїхали до Будинку культури (пл. Миру) і  остання зупинка – приміщення колишньої школи-інтернату (вул. Шевченка), де музичний заклад розташовується і на теперішній час.

Виноградівська міська рада

 

 

Архіви
Урядові сайти