Головне меню

kanko-jpg-pagespeed-ce-5erpprodiy vuno       

Руїни замку на Чорній горі  гордо височать над містом

і є однією з візитних карток Виноградова  

         Найстарішою архітектурною пам’яткою міста Виноградів є руїни замку «Канків» (ХII ст.), найімовірніше збудованого на місці древнього городища,  датованого ХІV-ХІІ ст. до н.е.

       %d0%ba%d0%ba  Відповісти на питання, чому у місті Севлюш (назва Виноградова до 1946 р.) у центрі Угочанського комітату замок назвали не Севлюшським, а Канків (Канко), допоможе стара легенда. Кажуть, що у часи міжусобиць, які настали з припиненням володарювання  династії Арпадів, замком володів розбійник Канко. Та є інша версія: начебто монахи-францисканці¸ які два віки проживали в замку,  носили верхній одяг з овечої вовни, який  і називали «канко».

         Замок Канків розташований на східній околиці міста Виноградів біля підніжжя Чорної гори.   Мав форму чотирикутника   (46,9 x 44,8 м) з масивними квадратними вежами по кутах та великі в’їзні ворота.  П’ята башта  була над воротами. Всередині замку місцями видно фрагменти проміжних стін. Кажуть, із замку до  міста вів підземний хід. Є кілька шматків стін із бійницями, залишки стін та фундамент каплиці.

        %d1%84-%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d1%96%d0%b2 До нашого часу збереглись лише два фрагменти замку, звідусіль оточені присадибними ділянками, житловими будинками та виноградниками.  Сьогодні залишки замку Канків мають статус національної  пам’ятки архітектури.kankiv5

         Вперше замок згадується в анонімній угорській хроніці (“Gesta Hungarorum”)  903  року у зв’язку з приходом угорців у Тисо-Дунайську низовину.  У той час він був укріпленим слов’янським городищем, що захищало народ від нападів.

      %d1%80%d1%83%d1%97%d0%bd%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%be%d0%b2%d0%b0   У ХІ столітті з приєднанням цієї частини Закарпаття   до складу Угорського королівства на цьому місці був збудований замок місцевого феодала і перетворився на лицарський. Тут довгий час розташовувався  підрозділ воїнів, які супроводжували по річці Тисі  вантажі з сіллю.   На початку  ХІV ст.  власник опинився в феодальній коаліції, що виступила проти  короля Карла-Роберта. Внаслідок штурму королівськими військами замок зазнав значних пошкоджень.

         У вересні 1307 року  король Карл-Роберт дарує Севлюш   (назва Виноградова до 1946 р.) разом з укріпленням королівському казначею Беке Барші (Бене Боршо). Він приймає дарунок і зводить на місці укріплення міцний дерев’яний замок-фортецю, про котру вже через рік згадується в документах. Однак кілька років по тому Барша переходить на бік противників короля Карла-Роберта. Коаліція феодалів у 1312 р.  зазнає поразки, а в 1317 році королівські війська захоплюють місто Севлюш і замок Канків. Під час штурму замок був сильно пошкоджений. Після відбудови фортеці король дарує його королеві Марії.

         29 сkanko1-jpg-pagespeed-ce-mp7qthzzzерпня 1399 р.  король  Сігізмунд (тодішній король Угорщини) передав замок Канків у володіння барону Перені. На місці дерев’яного укріплення зводять кам’яну фортецю  — «для зміцнення могутності держави, збереження миру і спокою дворян та їхніх підданих, щоб вони могли жити без страху» – так сказано в грамоті від 5 листопада 1399 р. Барон передає замок монахам-францисканцям, які   перетворили його на монастир, а сам будує неподалік палац і розбиває парк, перебравшись із сімейством у замок Нялаб.

       У 1505 році на Чорній горі Габор перені збудував для францисканці церкву разр з монастирем. 13105827_1321500251200250_295085988_o Монахи переносять на Канків прах героя битви з турками під Бєлградом (21 липня 1456 р.)  Яна Капістрана – монаха-францисканця італійського походження, який в критичний момент битви разом зі своїми хрестоносцями допоміг угорському полководцю Яношу Гуняді.  Згодом Ян Капістран був канонізований і в період боротьби з турками став одним із найбільш шанованих католицьких святих. За деякими історичними джерелами, його мощі були перепоховані тут – у Виноградівській монастирській церкві. У 2016 році з нагоди 560-х роковин смерті Святого Яна Капістрана на руїнах монастиря встановлено меморіальну дошку.

    У період реформації   нащадок барона Перені став протестантом і вигнав католицьких священнослужителів зі своїх володінь.  У 1556 р. він захопив францисканський монастир. Ченців, які чинили опір, феодал наказав убити, а тіла жертв кинути до замкового колодязя. Затим проти нащадка Перені був направлений загін імператорських військ під командуванням Телекеші, який штурмом узяв і зруйнував замок у 1557 р.

       kanko3-jpg-pagespeed-ce-tmslmidepo  Ця подія знайшла своє місце в  усній народній творчості, створивши багато легенд і переказів. Одна з легенд розповідає про те, що монастир був зруйнований за наказом барона Перені тому, що ченці заманили туди його дочку, теж виховану в протестантській вірі, і тримали її в ув’язненні довгі роки. Коли її вдалося звільнити, вона вже була хвора і незабаром померла.

         Остаточно замок був зруйнований в останній третині XVI ст.   за наказом австрійської імператорської влади, яка в цей час вела активну боротьбу проти угорського дворянства.

        %d1%82%d0%b0%d0%b1%d1%96%d1%80 Руїни замку Канків неодноразово надихали художників, фотографів, кінематографістів. Зокрема,  кам’яні мури слугували натуральними декораціями для ряду фільмів — «Злива над полями», «Над Тисою» та відомого кінофільму «Табір іде у небо».

  Замок Канків входить до переліку туристичних маршрутів Виноградова, зокрема туристичний маршрут “Старовинний Севлюш”.

  Виноградівська міська рада

Архіви
Урядові сайти