Головне меню

Кабінет Міністрів України

Державна комісія з питань ТЕБ та НС

Закарпатська ОДА

Ми, депутати Виноградівської міської ради VІІІ скликання, звертаємось до Вас щодо необхідності послаблення карантинних обмежувальних заходів з метою відновлення економічної активності суб’єктів господарювання та відповідного зменшення негативного впливу на їхню діяльність та економіку нашого регіону в цілому.

Сьогодні на території Закарпатської області встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. У постанові Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зі змінами, на територіях регіонів, на яких установлений «червоний» рівень епідемічної небезпеки, запроваджені додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, зокрема діє заборона на  торгівлю непродовольчою (промисловою) групою товарів.

Дрібна торгівля і сфера послуг у наш час – це та сфера діяльності, яка виконує надважливу соціальну функцію – дає робочі місця найбільш вразливим верствам населення та забезпечує їхні доходи. Тому, до прикладу, у багатьох європейських країнах у державній політиці враховують з одного боку ризик для простого населення, з іншого – потребу в економічному зростанні. Так само наші місцеві бюджети значною мірою залежать від надходжень податків саме від дрібного та середнього бізнесу.

Через карантинні обмеження українські підприємці зазнають великих збитків. Найбільш уразливим виявився малий бізнес, які зіткнулися з низкою проблем: зрив закупок і поставок, зменшення обсягів продажів, нестача коштів для оплати оренди та зарплати персоналу, нерівне положення з великими корпораціями, які попри заборони продовжують працювати. І це тільки невеликий перелік проблем. Тоді як доходи суттєво зменшилися, видатки залишилися практично незмінними (оренда, комунальні послуги) і т.д. До того ж в умовах, коли важко передбачити тривалість карантину та зміни у поведінці споживачів, прораховувати будь-які сценарії розвитку бізнесу практично неможливо.

У той час, коли в умовах карантинних обмежень на ринках дозволена торгівля продовольчою групою товарів; дозволена робота підприємств, швейних, взуттєвих фабрик, супермаркетів та заводів, де може працювати велика кількість людей у закритих приміщеннях; робота підприємців, що торгують непродовольчими товарами повністю зупинена. І вони на час зупинки своєї роботи змушені платити податки та ЄСВ, що в даній ситуації є непосильним тягарем для багатьох суб’єктів господарювання.

На території м.Виноградів знаходяться субʼєкти господарювання, що розташовані на відкритому просторі, а саме: ТОВ «Урожай» (малий ринок), підприємство «Ринок» (великий ринок), ТОВ «Центральний-1» (гуртовий ринок). Підприємці цих ринків неодноразово проводили мирні акції протесту перед адмінбудинком міської ради та зверталися до керівництва міської ради стосовно відновлення торгівлі непродовольчими товарами у «червоній» зоні карантину.

Підприємці просять зменшити принаймні якісь обмеження та відновлення торгівлі на відкритому повітрі, щоб малий і середній бізнес могли працювати. Усі вони готові дотримуватися заходів безпеки, зокрема, використовувати рукавички, маски та дезінфікуючі засоби. Тому закликаємо ввести “гнучкий” режим карантину, який дозволить працювати тим підприємцям, які можуть робити це з дотриманням вимог карантину. Якщо в країні працюють «Епіцентр» та «Макдональдс», то з дотриманням санітарних норм так само могли б працювати непродовольчі магазини та ринки.

Звичайно, є й ті, хто у стресових для економіки умовах лише набирає обертів: це служби доставки, поштові сервіси та онлайн-магазини. Однак, не всі підприємці в торгівлі та сфери послуг адаптуються до умов карантину.

Варто зазначити, що відповідно до частини 1 статті 47 Господарського кодексу України держава гарантує усім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права та  рівні можливості для залучення і використання матеріально-технічних, фінансових, трудових, інформаційних, природних та інших ресурсів.

Вважаємо, що обмежувальні заходи слід переглянути та дозволити працювати на відкритому просторі непродовольчим ринкам, та напрацювати конкретні дієві механізми щодо покращення діяльності підприємств після карантину. Адже це допоможе зберегти середній і малий бізнес.

Враховуючи соціальну значущість порушеного питання, сподіваємося на Ваше розуміння ситуації, підтримку та позитивне вирішення щодо забезпечення однакових умов ведення бізнесу для всіх категорій малого, середнього, так і великого бізнесів. Переконані, що компроміс між захистом громадського здоров’я та економічним добробутом можна знайти. Для їх ухвалення необхідні лише політична воля та бажання вести ефективну державну політику.

На підставі вищенаведеного, враховуючи широкий суспільний резонанс та з метою недопущення зростання соціальної напруги, Виноградівська міська рада звертається до вас щодо вжиття невідкладних заходів з перегляду режиму роботи непродовольчих ринків на відкритих площадках у «червоній» зоні карантину та надання дозволу працювати ринкам, в т.ч. і непродовольчою (промисловою) групою товарів за умови дотримання протиепідемічних вимог.

Звернення прийнято на засіданні четвертої сесії Виноградівської міської ради 25 березня 2021 року  
Депутати Виноградівської міської ради восьмого скликання  

Архіви
Урядові сайти