Головне меню

Останнім часом все більшої актуальності набувають питання енергозаощадження: з одного боку пересічних мешканців цікавить, як можна зекономити власні кошти, а з іншого – яким чином зберегти природні ресурси нашої країни. Практика показує, що один вид такого заощадження нерозривно пов’язаний з іншим. Тому кожна людина шляхом економії власних коштів може принести користь навколишньому середовищу.

Отже, для того, щоб зекономити на оплаті житлово-комунальних послуг та добре підготуватись до осінньо-зимового періоду рекомендуємо дотримуватись наступних порад.

Поради для економії електроенергії

Вимкнення електроприладів

Йдете з дому – вимикайте електроприлади і лампочки. Вимкнені електроприлади зекономлять витрати на електричну енергію і точно не спричинять пожежі, а вимкнена лампочка не буде горіти намарне та «намотувати» зайві кіловати.

Непомітно, але невблаганно «їсть» електроенергію і електроприлад, який перебуває в режимі очікування. Для прикладу, телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт/год на місяць. Якщо до переліку цих приладів додати ввімкнені у розетку мікрохвильову, кондиціонер, зарядний пристрій мобільного телефону – то можна зекономити до 350-400 кВт/год на рік.

Заміна лампочок на енергоощадні

 У 4-5 разів зменшити витрати на електроенергію можна, замінивши всі лампочки в оселі на енергозберігаючі. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше, ніж звичайні, та споживають в 10 разів менше при забезпеченні аналогічної освітленості.

Також можна обладнати оселю спеціальними світлорегуляторами і датчиками, що автоматично вмикають світло в кімнаті при появі людини і вимикають його, коли людина йде. Це теж дає істотну економію. Крім того, при максимальному використанні природного освітлення, людина отримує не тільки безкоштовне, але й корисне для здоров’я світло.

Правильне використання електроприладів

Ефект економії обов’язково дасть правильне використання електрочайника. Накип від води перешкоджає нагріванню води і забирає частину теплової енергії, на вироблення якої витрачається електрична енергія. Також суттєвої економії можна досягти, якщо за один раз кип’ятити рівно стільки води, скільки треба. Адже  ввімкнений і повністю наповнений водою електричний чайник (потужністю 1,5 кВт) на 10 хвилин збільшує енергоспоживання на 0,25 кВт/год.

Щоб економити електроенергію при машинному пранні, необхідно правильно завантажувати пральну машину. При повному завантаженні машина використає менше електроенергії, ніж при неповному. У противному випадку перевитрата електроенергії становитиме 10-15%, а встановлення неправильної програми прання призведе до перевитрати електроенергії на  30%.

Якщо Вам необхідно готувати їжу на електроплиті, то для заощадження електроенергії варто використовувати каструлі з дном, діаметр яких рівний діаметру конфорок. Також можна вимкнути конфорку електроплити за кілька хвилин  до завершення процесу приготування. Страва дійде кондиції за рахунок залишкового тепла, а електроплитка не потягне зайві кіловати електроенергії. А ще варто пам’ятати, що каструлі з нерівним дном спричиняють перевитрату електроенергії до 50%. Втрати теплової енергії спричиняє неповний контакт з площиною електроконфорки. Заощадити на електроенергії допоможе використання скороварки.

На обсяг споживання електроенергії впливає навіть місце розташування холодильника. Холодильник повинен розташовуватися подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів. Окрім того, холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожувати та стежити за тим, щоб дверцята були щільно зачиненими. Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти і вони можуть зіпсуватися. Оптимальна температура в холодильнику – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.

Економити на електроенергії можна, використовуючи побутову техніку і електроніку з низьким енергоспоживанням класу А, А+ і вище, що споживає електроенергію у два-три рази менше. Інформація про споживання електроенергії вказується в інструкції до застосування або в паспорті побутового приладу. Наприклад, холодильники класу А вимагають в середньому 0,9 кВт/год на добу, а класу С – близько 1,45 кВт/год. Таким чином, економія електроенергії складає близько 200 кВт/год на рік.

Поради для заощадження води

Необхідно закривати воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів і фруктів. Варто встановити електронний змішувач. Тоді вода литиметься лише тоді, коли хтось підноситимете до крану руки або посуд.

Необхідно стежити за станом сантехніки та вчасно ремонтувати її. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні і тисячі літрів води. Це дорівнює наповненим кільком ваннам.

Якщо в будинку центральне водопостачання, то варто встановити лічильники на воду – як гарячу, так і холодну. Інакше людина сплачуватиме з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, який не відремонтував свій кран.

Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, витрачається води у кілька разів менше.

Для заощадження води під час миття посуду варто встановити подвійну раковину. Тоді можна мити посуд в одній частині, а полоскати – в іншій.

Не рекомендується розморожувати продукти (м’ясо, рибу) під струменем. Це не лише марне витрачання води і тепла, але й знищення корисних речовин продуктів.

Необхідно перекривати вентиль для води, якщо приміщення залишають на кілька днів.

Поради для заощадження тепла

Перед початком кожного опалювального сезону слід перевіряти систему. Варто усунути повітряні пробки, відремонтувати місця можливого протікання, звертаючи особливу увагу на місця з’єднань частин системи. Це дозволить уникнути проривів  під час експлуатації системи у холодний період.

Опалювальні прилади та радіатори будуть більш ефективними, якщо їх не затуляти меблями, важкими шторами, одягом чи декоративними панелями. Такі речі поглинають до 20% теплової енергії.

Більша частина тепла з будинку втрачається трьома шляхами: через двері та вікна, через дах та зовнішні стіни. Відповідно, їх слід утеплювати. Найбільш доступний варіант, який може обрати кожен – утеплити вікна поролоновими смужками, додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу та входу труб з оселі.

Необхідно підвищити теплоізоляцію вхідних дверей, звертаючи увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.

Правильно підібраний колір батареї також може вплинути на їх тепловіддачу.     Батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору на 8-10 % тепліше, ніж з білою. Варто пам’ятати, що у випадку нанесення товстого шару фарби, тепловіддача зменшиться.

 Знизити тепловитрати, які йдуть через підлогу, допоможе товстий килим.

Проблему теплових втрат реально вирішити простим способом – встановити тепловий екран на ділянку стіни прямо за радіатором. Встановлення тепловідбивних екранів за радіаторами дозволяє підвищити температуру в приміщенні на 2-5°С. Це підвищить тепловіддачу на 20% і не буде безладного прогрівання стін. Тепло йтиме у квартиру/будинок.

Важливо також правильно провітрювати приміщення

Навіть якщо у вашій оселі встановлені пластикові вікна та двері – їх потрібно щороку налаштовувати.

Сподіваємось, що зазначені поради допоможуть Вам зекономити власні кошти, зменшити тепловтрати та зберегти природні ресурси нашої країни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Архіви
Урядові сайти