Сьогодні, 6 грудня 2021 р., набрали чинності нові правила адаптивного періоду.

Основні зміни до Постанови Кабміну №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

У межах жовтого рівня буде заборонено:

• робота закладів освіти, в яких вакциновано принаймні однією дозою менш як 100% співробітників;
  • проведення масових заходів, за виключенням атестації здобувачів освіти;
  • робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
  • робота закладів громадського харчування, окрім замовлень на виніс та доставки;
  • робота спортзалів, басейнів;
  • діяльність закладів із розміщення, окрім готелів, санаторних і соціальних закладів;
  • міжобласні та міжнародні перевезення.

Додані нові норми для зеленого рівня:

Заборона регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу.

Ця норма також буде чинна і на жовтому рівні.

Чинними для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються такі норми:

• робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% здобувачів освіти та співробітників;
  • перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу
  • самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.

Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів.

Всі інші обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:

• «жовтий» COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
  • «зелений» COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
  • негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години).
  • сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).

На червоному рівні забороняється:

• робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос;
  • робота закладів освіти, в яких повністю вакциновано менше 100% співробітників;
  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів;
  • робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл;
  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
  • проведення масових заходів;
  • робота закладів культури.

Ці обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників (організаторів) та відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.

“Жовтий” COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на червоному рівні епіднебезпеки.

Для роботи закладів освіти в умовах карантину співробітники мають бути вакциновані принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 для жовтого рівня епіднебезпеки та двома дозами – для червоного рівня.

У випадку, якщо співробітник має протипокази до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, він повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.

Для дотримання карантинних вимог співробітники громадських закладів мають перевіряти у відвідувачів усі COVID-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком “Дія”.

Представники закладів мають не просто запитувати про наявність сертифікатів чи перевіряти їх візуальну наявність – уповноважений працівник закладу на вході до приміщення має виміряти термометром температуру відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифікату.

У випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею “Порушення правил щодо карантину людей” Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.

Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.

Водночас, починаючи з помаранчевого (сигнального) рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил у регіоні.