Однією з цілей соціальної політики в Україні є максимальна допомога особам і родинам, які опинились у складних
життєвих обставинах та забезпечення умов для подолання цих обставин.
З початком повномасштабної російсько-української війни створення механізмів підтримки для організації підприємницької діяльності та здобуття економічної самостійності для таких родин набуло особливої актуальності.
Мінсоцполітики перезапускає програму «Рука допомоги», яка спрямована на допомогу малозабезпеченим особам у відкритті власної справи.
Програму було розроблено спільно зі Світовим банком у 2016 -2018 рр. та була пропілотована у Львівській, Полтавській, Харківській, Донецькій, Житомирській, Чернігівській областях і зарекомендувала себе як успішний соціальний проєкт. За цей період 237 підприємців змогли започаткувати власну справу.
Наразі, тимчасово згорнуту з початком повномасштабної війни, програму «Рука допомоги» поновлено. На реалізацію програми державою виділено 9,6 млн грн.
- У чому суть програми?
Програма дає можливість непрацюючим працездатним особам з числа членів малозабезпеченої сім’ї отримати одноразову безвідсоткову поворотну допомогу у розмірі до 100,5 тис. грн. для відкриття чи розвитку власного бізнесу.
- На що дається фінансова допомога?
На придбання обладнання та матеріалів, необхідних для розвитку власної справи.
- На яких умовах дається кредит?
Людина може отримати безвідсотковий кредит від держави строком на 3 роки для започаткування власної справи.
- Які умови повернення допомоги?
Або після закінчення трирічного строку з дати її отримання – однією сумою (протягом 30 календарних днів);
або достроково – частинами відповідно до графіка, погодженого центром зайнятості.
Важливо: сума фінансової допомоги, що повертається, зменшується на суму сплачених податків, зборів і ЄСВ.
Фінансова допомога не повертається, якщо підприємцем:
- сплачено податки, збори і ЄСВ в сумі, що перевищує суму наданої допомоги;
- у перший рік з дати отримання допомоги працевлаштовано за направленням центру зайнятості не менше 2-х осіб із малозабезпечених сімей строком не менше, ніж на два роки.
- Як скористатися цією можливістю?
Для отримання такої допомоги людина, яка має бажання розпочати підприємницьку діяльність, має звернутися до найближчого Центру зайнятості.
Подати до створеної при Центрі зайнятості Комісії з питань надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї:
– заяву про надання фінансової допомоги
– бізнес-план
– довідку про несудимість.
До складу Комісії включаються представники Центру зайнятості, представники органів соціального захисту населення, органів місцевого самоврядування, територіальних органів ДПС, організацій (об’єднань) роботодавців і профспілок (за згодою).
Комісія розглядає документи і (після засідання) надсилає претенденту на фінансову допомогу письмове повідомлення щодо прийнятого рішення.
Якщо рішення позитивне, то претендент має створити юридичну особу чи зареєструватися як фізична особа-підприємець протягом 30 календарних днів з дати отримання повідомлення.